Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

V Javoříčských jeskyních opět rekordních 6447 zimujících letounů

V Javoříčských jeskyních opět rekordních 6447 zimujících letounů

Javoříčské jeskyně na Olomoucku opět potvrdily titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců na území České republiky.

Ze sčítání netopýrů
31. ledna 2025 - 08:00

Při pravidelném sčítání v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní v lednu 2025 celkem 15 sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů zastihlo a zaevidovalo 6447 kusů zimujících letounů sedmi druhů. Nejpočetnějším byl vrápenec malý s počtem 6158 kusů, dále netopýr brvitý (208 ks), netopýr velký (46), netopýr vodní, netopýr řasnatý, netopýr Brandtův, netopýr vousatý a netopýr ušatý. „Děkujeme za osobní podporu na sčítání všem zúčastněným," říká javoříčský vedoucí Martin Koudelka. 

Početnost létajících savců v oblíbeném podzemním labyrintu pod kopcem Špraněk u Javoříčka byla srovnatelná s předchozími roky. „A to je odhadem tak jedna třetina ze skutečného počtu, další letouni jsou pravděpodobně ukryti v různých škvírách v horních partiích jeskyní, kam nedohlédneme," upozorňují ochránci přírody.

Tito tajemní letouni se bezproblémově orientují v temných dutinách díky tzv. echolokaci. Ne všichni ale spí celou zimu. Občas se i proletí podívat se ven, jak prokázaly záznamy ze zařízení ve vstupních dveřích monitorující počty vletů. Instalovali ho tam odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON)-Náš soused netopýr.

Odborníci život letounů v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují již 35 let – od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z „vápencové jeskyně u Bouzova“ 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt. 

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno i národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1953. Jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou. 


Vzhledem k tomu, že lidé si s netopýry a vrápenci v členitém krasovém systému nijak nezavazí, průvodci zvou návštěvníky do Javoříčských jeskyní i v zimě - během pracovní doby ve všední dny na dvě prohlídky – v 10:00 a ve 13:00.  

Obdobně ve všední dny v 10:00 a v 13:00 mají mimo sezónu otevřeno i nedaleké Mladečské jeskyně v národní přírodní památce Třesín u Litovle. 

I v Mladči letos 17. ledna počítali letouny a zaznamenali 100 vrápenců malých (téměř jednou tolik oproti roku 2024), 5 netopýrů brvitých a 1 netopýra vodního. Během sčítání byla také sbírána data pro výzkum na téma termopreference hibernujících vrápenců.  

Olomouckénovinky.cz informoval Mgr. Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí, Správa jeskyní České republiky.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto Lenka Špačková)

 



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%