Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Kvůli suchu vydal vodoprávní úřad Olomouce zákaz odběru vody

Kvůli suchu vydal vodoprávní úřad Olomouce zákaz odběru vody

Kvůli přetrvávajícímu horkému počasí, nízké hladině vody v některých vodních tocích a lokálním srážkám, které ohřívají vodu v potocích a řekách, vydal vodoprávní úřad odboru životního prostředí olomouckého magistrátu zákaz odběru vody z některých toků.

Ilustrační foto
25. července 2023 - 08:00

Jedná se o zákaz odběru vody z Trusovického a Dolanského potoka a z řeky Bystřice včetně jejích přítoků. Opatření platí až do konce září. Zároveň se připravuje také omezení užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu v Tršicích, s platností do konce srpna.

Aktuálně platí dvě opatření obecné povahy, kterými vodoprávní úřad odboru životního prostředí:
  1. zakázal obecné nakládání s povrchovými vodami a odběr povrchových vod z vodního toku Trusovický a Dolanský potok včetně jejich přítoků ve správním obvodu obcí Bohuňovice, Bělkovice – Lašťany a Dolany do odvolání,
  2. zakázal obecné nakládání s povrchovými vodami a odběr povrchových vod z vodního toku Bystřice včetně jejich přítoků ve správním obvodu obcí Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany, Olomouc s časovým omezením do 30. září 2023.
Na základě podnětu obce Tršice připravuje vodoprávní úřad také opatření obecné povahy, jímž omezí užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu obce Tršice a jejích místních částí Hostkovice, Lipňany, Přestavlky, Vacanovice a Zákřov do 31. srpna 2023.



Důvody přijatých opatření vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka: Pracovníci odboru životního prostředí i olomoučtí rybáři sledují průběh počasí a vývoj průtoku v říčním systému Moravy v Olomouci tak, aby v případě deficitu kyslíku ve vodě mohla být přijata potřebná opatření. Čím vyšší teploty jsou, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. Stav, kdy v některých úsecích toků nastane kritická situace po období teplotních rekordů a tropických nocí, se začíná opakovat, ryby i další vodní živočichové často přežívají v izolovaných tůních.

Když se k tomu přidají vydatné lokální srážky, které se často ohřejí na velkých zpevněných plochách, spláchnou z nich nečistoty, následně vypláchnou a teplou vodou i vyčistí kanály, je problém umocněn, protože zejména v případě menších toků je množství po dešti ohřáté a znečištěné vody často větší, než aktuální průtok. Je to naprosto nutné, na úspěšnost například záchranných odlovů ryb nemůžeme spoléhat, protože je tak málo vody, že často nemáme ani vhodné náhradní lokality k jejich přemístění. Poněkud optimističtější je pohled na stojaté uzavřené vody, kde je právě kvalita vody a celková situace zatím uspokojivá. Je to dáno i tím, že jde o uzavřené, větší či menší jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice, a jsou stabilním prostředím. Ale i zde jsme obezřetní, protože není až tak rozhodující, kolik je kyslíku ve vodě přes den, ale zásadní je, kolik jej tam zůstane v noci, kdy vše živé ve vodě kyslík spotřebovává.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:arch.)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%