Svátek má:
Aneta
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Komáři mají nového nepřítele. Má osm vrtulí a pořádnou nádrž

Obce v Litovelském Pomoraví získaly novou zbraň proti komářím útokům. Díky příspěvku Olomouckého kraje teď můžou využívat dron, který bude líhniště komárů ničit speciálním přípravkem.
Dron na komáry
16. prosince 2024 - 08:00
Stroj přišel zhruba na jeden milión, z toho 426 500 korun zaplatilo hejtmanství. Komáří kalamity sužují Litovelsko opakovaně a až dosud lidé s bodavým hmyzem bojovali jen velmi obtížně.
„Dron pojme zhruba 60 kilogramů látky. Oproti ošetřování například letadlem nebo vrtulníkem půjde o mnohem levnější a efektivnější aplikaci látek, které pomohou předcházet vzniku komářích kalamit,“ vysvětlila Irena Blažková, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Speciální dron byl původně vyvinut právě pro zemědělce. Nakonec se ale ukázalo, že je vhodný i na boj s komáry. „Už na něj máme vyškolenou obsluhu. Dron nebude létat jen v okolí Litovle, ale i v sousedních obcích, se kterými jsme se spojili, abychom mohli boj proti komárům lépe koordinovat,“ dodal Viktor Kohout, starosta Litovle.
Aplikace postřiků dronem je velmi efektivní. Stroj využívá leteckých dat a vědeckých poznatků, jejichž propojením vznikly speciální mapy. Ty zobrazují místa, kde se nachází komáří líhniště, a právě tam na ně dron zaútočí.
„Klíčové je zasáhnout místa, kde se komáři líhnou, aby z nich nevylétli a nemohli se šířit do okolí,“ zdůraznil Jiří Nevima, starosta Střeně. Tato obec má s komářími kalamitami největší a také nejbolestivější zkušenosti. Za stav kalamity považují hygienici situaci, kdy na člověka zaútočí 10 komárů za minutu. Ve Střeni pamatují roky, kdy takových útoků bylo za stejnou dobu 200.
Olomouckénovinky.cz informovala Mgr.Radka Kmochová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.
Olomouckénovinky.cz informovala Mgr.Radka Kmochová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.
(rp,olomouckenovinky.cz,foto:ok)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart